Mimo coraz cieplejszych zim sezon grzewczy w Polsce nadal rozciąga się na co najmniej siedem do nawet dziewięciu miesięcy w przypadku domków jednorodzinnych. Oznacza to, że przez większość roku ich właściciele muszą je dogrzewać, aby zapobiegać chociażby tworzeniu się grzyba czy wilgoci. Wentylacja mechaniczna (znana też jako rekuperacja) to skuteczna metoda na takie ogrzewanie, która jest jednocześnie i wydajna, i ekologiczna.

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Standardową instalacją wentylacyjną w większości budynków jest wentylacja grawitacyjna. Jej działanie nie wymaga żadnych urządzeń i specjalnych instalacji, lecz wynika bezpośrednio z fizyki i różnicy ciśnień między ośrodkami powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. To ono sprawia, że powietrze „krąży” w pomieszczeniach i w naturalny sposób dokonuje się jego swobodna wymiana. W przypadku wentylacji mechanicznej, jak wskazuje sama nazwa, do gry wkraczają już urządzenia odpowiedzialne za wymianę powietrza. Jednocześnie dokonują jego ogrzania oraz odfiltrowania, czego nie ma w przypadku opcji grawitacyjnej.

Wykorzystanie ciepła z powietrza

Powietrze zasysane z zewnątrz trafia do centrali rekuperatora, gdzie zostaje ogrzane ciepłym powietrzem wysysanym na zewnątrz. Mówiąc wprost: ciepło z jednego ośrodka jest oddawane do drugiego, pozostając nadal w pomieszczeniu i całym budynku. Deficyt grzewczy takiej operacji jest minimalny, dlatego rekuperacja uważana jest za jedną z efektywniejszych, energooszczędnych i ekologicznych form wentylacyjno-grzewczych.

Gdzie warto ją montować?

Wentylacja mechaniczna Łódź świetnie sprawdza się w różnych środowiskach budowlanych. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w jej montażu, więc można ją wykorzystać:

– w budownictwie mieszkaniowym (wielo i jednorodzinnym)

– w budynkach przemysłowych i firmowych

– w budynkach publicznych i instytucjonalnych

– w niektórych budynkach gospodarczych, przede wszystkim użytkowych, gdzie rekuperacja przeciwdziała wilgoci

Co istotne, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wentylację tego typu zamontować nawet w już wykończonych budynkach.

Dokładna filtracja powietrza

Wśród licznych zalet wentylacji mechanicznej szczególne miejsce zajmuje jej wpływ na zdrowie mieszkańców i użytkowników danego budynku. W wentylacji tego typu stosowane są bardzo zaawansowane, dokładne filtry, które odseparowują wiele szkodliwych cząstek i przepuszczają do wnętrza czyste i zdrowe powietrze. Ma to ogromne znaczenie w przypadku alergików oraz osób cierpiących na problemy oddechowe. Dzięki dokładnej filtracji powietrza jego jakość znacznie się poprawia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *