Rowery: wybierz sprzęt na długie trasy

Rowery: wybierz sprzęt na długie trasy

Rowery pozwalają dotrzeć niemal wszędzie. Dla osób ceniących aktywność fizyczną wycieczki, w których zalicza się nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie, są jedną z ciekawszych form spędzania czasu. Żeby dobrze czuć się na rowerze, trzeba dopasować go do potrzeb. Sprzęt powinien być dobrej jakości, żeby służył nam na lata i nie wymagał częstych napraw.

Niezależnie, czy wybierzemy wyboiste szlaki, czy będziemy poruszać się prostymi trasami, musimy mieć rower, który nie zawiedzie nas nawet w najtrudniejszych warunkach. Źle dobrany sprzęt spowoduje, że szybciej opadniemy z sił i nie damy rady zrealizować naszych planów.

Przede wszystkim jakość

Przy wyborze właściwego roweru powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Na dłuższych trasach jesteśmy narażeni na zmienne warunki pogodowe, różne nawierzchnie. Nasze rowery muszą być odporne na zmieniające się warunki, dlatego powinny być solidnie wykonane. Szybko zużywające się części to duży problem. Niejednokrotnie naprawy są bardzo drogie. Lepiej na początku zainwestować trochę więcej, żeby potem nie dokładać. Warto zastanowić się, kto będzie jeździł na rowerze. Jeśli nasza masa ciała jest spora, należy wybrać sprzęt odporny na obciążenia.

Rowery szosowe: lekkie i wytrzymałe

Rowery na długie trasy powinny być przede wszystkim lekkie, żeby niepotrzebnie nie tracić sił. W końcu pokonywanie kilkudziesięciu kilometrów dzienne to nie lada wyczyn. Żeby osiągać życiowe rekordy, musimy zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Lekka rama, najlepiej z aluminium, a do tego widelec wykonany z włókna węglowego pozwalają zoptymalizować parametry roweru. Rama powinna być dobrana według wzrostu. Warto również zwrócić uwag na inne elementy, takie jak: dobrej klasy przerzutki czy wytrzymały łańcuch. Również wygodne siodełko i lekkie pedały, a także dobra kierownica znacznie poprawiają komfort jazdy.

Dobre koła to podstawa

Na długie wyprawy rowerowe najlepsze będą większe koła, które pozwalają na szybką i komfortową jazdę. Cechują się także mniejszym kątem natarcia, a tym samym umożliwiają szybkie pokonywanie przeszkód. Innymi słowy większe koła pozwalają na przejechanie większych dystansów mniejszym wysiłkiem. Opony powinny być jak najcieńsze o gładkim bieżniku, żeby zminimalizować opór i umożliwić swobodna jazdę na długich odcinkach.

Zanim kupisz, zapytaj o radę

Kupno dobrego roweru to spora inwestycja, dlatego przed zakupem warto poprosić o radę kogoś doświadczonego. Sprzęt musi być idealnie dobrany, tak by służył na lata. Ważne jest nie tylko dopasowanie odpowiednich paramentów, ale również zwrócenie uwagi na elementy z pozoru nieistotne, np. siodełko, które musi być wykonane z solidnych materiałów. Trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przemierzyć wiele kilometrów przy możliwie najmniejszym wysiłku. Przed zakupem warto przeczytać internetowe poradniki czy fora. Rowery z miasta Kraków można kupić zdalnie, przez internet, żeby móc na spokojnie przeanalizować wszystkie opcje i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Sylwia

Miłośniczka kina i teatru. Na co dzień pracuje w branży szkolnictwa i coachingu. W wolnych chwilach uwielbia przebywać ze znajomymi z dala od miejskiego zgiełku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *