O tym co powinieneś wiedzieć o witaminie D

O tym co powinieneś wiedzieć o witaminie D

Nie każdy wie, ale witamina D nie jest naturalną witaminą, która jest wytwarzana w naszym organizmie w sposób naturalny, czy pozyskiwany z jedzenia. Jest ona właściwie zupełnie inna od wszystkich witamin jakie znamy, ponieważ jest uważana jako hormon steroidowy. Wytwarzana jest z chwilą, gdy nasza skóra wystawiona jest na promienie słoneczne,

Z tego też powodu witamina D jest określana witamina “słońca”.

W naszych czasach, kiedy to działanie słońca jest naprawdę zróżnicowane, często nieprzewidywalne, stosowane są różnego rodzaje filtry słoneczne, produkcja witaminy D przez organizm jest niewystarczająca, dlatego większość dietetyków lub lekarzy zaleca stosowania jej dodatkowo w formie suplementu.

Dlaczego jest ważne stosować suplementację witaminy D?

Ponieważ jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwie odpowiada za dobre samopoczucie, dzięki któremu nie dotyka nas depresja, a każdy dzień jest tym “dobry”, “spełnionym” i “wyśmienitym”. Niestety ale dane są szokujące i większość z nas ma niedobór witaminy D, co może prowadzić głównie do pojawienia się gorszego samopoczucia, a w dalszej perspektywie nawet do poważnej choroby psychicznej jaką niewątpliwie jest depresja. Należy pamiętać iż przyjmując witaminę D trzeba przyjmować ją równomiernie w rozpuszczalnych tłuszczach takich jak A, D, E i K. Dzięki tym tłuszczom jest nie tylko rozpuszczona w organizmie, ale też magazynowana. Istnieją dwa główne rodzaje witaminy D, a są nią witamina D2, D3.

Warto też pamiętać, że witamina D między innymi ułatwia wchłanianie wapnia z jelita cienkiego i wchłanianie zwrotne wapnia z nerek i odbudowę tkanki kostnej.

Wpływa także znacząco na odporność organizmu, poprawiając jego wydolność, jak i zapobiega wielu chorobom. Powszechnie wiadomo, że witamina D wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale także na różne komórki mające wpływ na zdrowe kości. Warto więc pamiętać o uzupełnianiu witaminy D zarówno w porze letniej, jak i w czasie braku słońca – poprzez prawidłową suplementację i dietę.

Sylwia

Miłośniczka kina i teatru. Na co dzień pracuje w branży szkolnictwa i coachingu. W wolnych chwilach uwielbia przebywać ze znajomymi z dala od miejskiego zgiełku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *