Jak wybrać fotel do biurka?


Obecnie spędzamy coraz więcej czasu przy komputerze, zmuszając ciało do przyjęcia długotrwałej pozycji siedzącej, która może być groźna dla naszego zdrowia. Jak zminimalizować ryzyko jego utraty, a także uniknąć przykrych konsekwencji dla kręgosłupa? Meblem, które ma ogromne znaczenie na komfort pracy przy komputerze, jest fotel.

Fotel musi być odpowiednio przygotowany do długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Duży wybór spośród licznych modeli foteli biurowych umożliwia zakup takiego, który najlepiej spełni nasze oczekiwania jednocześnie odpowiednio odciążając kręgosłup podczas siedzenia na nim. 

Przy wyborze właściwego fotela do pracy przy komputerze, dobrze jest zwrócić uwagę na pewne elementy, które mają istotny wpływ na wygodę, a także bezpieczeństwo pracy, zwłaszcza jeśli to wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej. Funkcją fotela jest zapewnienie bezpiecznej postawy ciała, która będzie w stanie wyeliminować długotrwałe napięcie ciągle tych samych grup mięśni.

Ich nadmierne napięcie może prowadzić (i najczęściej tak właśnie się dzieje) do wystąpienia uporczywego bólu, co znacznie obniża komfort pracy. Dlatego warto rozsądnie wybierać fotel do pracy, niekoniecznie kierując się przy tym tylko i wyłącznie jego ceną. Źle dobrany fotel może powodować stały ucisk na uda, przez co utrudni utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w nogach. Dlatego należy zwracać uwagę na oparcie fotela, które pozwoli na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Optymalnie, powinno być ono odchylone o około 15 stopni do tyłu.

Jaki fotel do biurka wybrać?

Do pracy przy biurku najlepiej sprawdzi się fotel obrotowy, który w swojej podstawie ma kółka. Zazwyczaj dodatkowo posiada też możliwość regulacji wysokości i regulowane podłokietniki. Regulacja wysokości pozwoli na dostosowanie wysokości siedziska w stosunku do blatu biurka, a także można przy tym ustawić fotel tak, by ułożyć stopy płasko na podłodze (jak sugerują lekarze). Ważne, aby wybierać te fotele, które posiadają w podstawie pięć (a nie cztery) ramiona. Zapobiegnie to niechcianym wywrotkom skutkującym urazami i zagrożeniem życia pracownika.