Jak rozstrzygnąć konflikt z partnerem o opiekę nad dziećmi?


Rozwód czy separacja to niezwykle trudne przeżycia. Sytuacja komplikuje się, kiedy w rodzinie są dzieci. Nie da się ukryć, że to one najbardziej cierpią. Z dnia na dzień tracą poczucie bezpieczeństwa i niestety są często traktowane jako karta przetargowa między rodzicami. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji i rozwiązać konflikty w sposób polubowny? Zawsze warto kierować się dobrem dzieci, jednak nie zawsze jest to proste. Podpowiadamy zatem, jak rozstrzygać konflikty w sprawie sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej.

Mediacja w sprawach rodzinnych – pomoc w ustaleniu sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej

Na co dzień dzieci wychowywane są przez oboje rodziców, z którymi mieszkają. To naturalne, że po rozstaniu pojawia się wiele wątpliwości, związanych z dalszym funkcjonowaniem. Każde z rodziców chce uczestniczyć w życiu swoich dzieci i mieć z nimi codzienny kontakt.

Jak dojść do porozumienia w tak trudnej sprawie? Zamiast zaciekle walczyć o swoje racje (niejednokrotnie ze szkodą dla dzieci) – warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Do najskuteczniejszych narzędzi należy mediacja w sprawach rodzinnych (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://mediana.sos.pl/baza-wiedzy/mediacja-w-sprawach-rodzinnych/).

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego mediatora?

Z pomocą neutralnego mediatora można wypracować rozwiązania satysfakcjonujące dla obu stron, ale przede wszystkim dobre dla dziecka. Skorzystanie ze wsparcia mediatora niesie za sobą wiele korzyści:

  • Oszczędność czasu – życie dzieci toczy się tu i teraz, nie warto zwlekać z ustaleniem najważniejszych kwestii. Mediacja rodzinna pozwala stosunkowo szybko pogodzić strony konfliktu rodzicielskiego i dojść do porozumienia.
  • Niskie koszty – mediacja jest zdecydowanie tańsza niż ciągnące się miesiącami postępowanie sądowe. Wynagrodzenie mediatora uzależnione jest od rodzaju sprawy. Dla przykładu: jeśli postępowanie dotyczy praw majątkowych, to wynagrodzenie to wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak przeprowadzenie mediacji w sprawach rodzinnych wymaga indywidualnego ustalenia wynagrodzenia. Płaci się wówczas za pierwsze posiedzenie mediacyjne oraz kolejne, a więc dużo zależy także od czasu trwania procesu mediacyjnego. Warto też pamiętać, że wynagrodzenie jest dzielone pomiędzy strony konfliktu, co jest korzystniejsze finansowo. Przed skorzystaniem z pomocy warto sprawdzić treść cennika ośrodka mediacyjnego.
  • Satysfakcja stron – mediacja daje poczucie, że liczą się potrzeby i oczekiwania obu stron. Każda ze stron może swobodnie mówić o swoich uczuciach i oczekiwaniach. Mediacja daje większą kontrolę nad procesem rozwiązywania konfliktu.
  • Poufność – mediator nie może zostać świadkiem, ponieważ musi się wywiązać z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji. W związku z tym obie strony mogą liczyć na neutralne podejście oraz poufność.
  • Wsparcie mediatora – mediator to osoba, która pomaga skonfliktowanym małżonkom na różnych płaszczyznach. Niezwykle ważne jest zrozumienie i wsparcie w zakresie komunikacji, zrozumienia wzajemnych potrzeb i wypracowania kompromisu.
  • Dobro dziecka – mediacja pozwala skupić uwagę na tym, co najważniejsze. Tą najważniejszą wartością jest dobro dziecka. Trzeba szukać rozwiązania, które okaże się najlepsze dla najmłodszych członków rodziny.
  • Utrzymanie dobrych relacji – trzeba pamiętać, że byli partnerzy muszą utrzymywać ze sobą relacje. Dla dobra dziecka te relacje powinny być przyjazne. Mediacja może pomóc w utrzymaniu dobrych relacji między rodzicami.

Jak wygląda proces o ustalenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej wraz z przeprowadzeniem mediacji?

Rodzice powinni wspólnie przygotować, a następnie przedstawić w sądzie dokument, nazywany porozumieniem rodzicielskim. Nie jest to wprawdzie obowiązek narzucony prawem, ale służy do ustalenia warunków rozstania w postępowaniu sądowym. W dokumencie tym należy umieścić następujące informacje:

  • Miejsce zamieszkania dziecka.
  • Kwestia kontaktów dziecka z rodzicami (preferowane terminy pobytu dziecka, sposoby komunikowania się dziecka z rodzicem itp.).
  • Kwestie miejsca pobytu dzieci u rodziców podczas świąt i wakacji.
  • Kwestie dotyczące partycypowania w kosztach utrzymania dziecka.
  • Wysokość alimentów i sposób ich przekazywania.

Jeżeli istnieje taka potrzeba, to w porozumieniu rodzicielskim można zawrzeć również inne kwestie – na przykład związane z edukacją dziecka, rozwijaniem zainteresowań, zajęciami dodatkowymi, kontaktem ze szkołą itp. Rodzice mogą wpisać tam wszystko, co wydaje im się istotne. Warto zapisać wszelkie kwestie w dokumencie, ponieważ ułatwia to trzymanie się ustaleń w przyszłości.

Praktyka pokazuje, że bardzo często nawet drobiazgi mogą utrudniać dojście do porozumienia. Wizje rodziców co do sposobu wychowania dziecka bywają rozbieżne. Specjalista w zakresie prowadzenia mediacji pomaga ustalić wszelkie kwestie.

Czy sąd zawsze przychyla się do zaproponowanych przez strony warunków? Zazwyczaj tak. Sąd odmówi zatwierdzenia ugody tylko wtedy, gdy jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, zawiera sprzeczności lub ma na celu obejście prawa. Dlatego tak ważne jest, aby rzetelnie przygotować dokumenty w sprawie ugody.

Podsumowując; ustalenie wspólnych zasad wychowywania dzieci po rozwodzie jest dużym wyzwaniem. Zawsze należy mieć na uwadze dobro dziecka. Aby wypracować satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego mediatora. Postępowanie mediacyjne może zlecić sąd, jednakże dobrym pomysłem jest zwrócenie się o taką pomoc bez interwencji sądu.